Pages

26 Ocak 2011 Çarşamba

Apaçi Olmak İçin En Güzel Yaştayım.. Muaahh*

İçinizdeki apaçiyi dışarı çıkarın.
Wow.!
Hadi dansa bebeeeggkk.
Son zamanlarda bi apaçi salgını etrafımızı sarmakta.En son emo salgını vardı .
Yawyyumm,bebeghmm bhnmmler. Cıvık cıvık espiriler falan :D
Ondan elimizi etegimizi çektik oh be kurtulduk dedik.
Şimdi de bu çıktı.
Hoppaaa.!!
Peki nedir bu apaçi ? Ne yani?


İtü sözlükte beğendiğim kareler:

avrupalı beyazlara en büyük direnişi gösteren amerikan kızılderilileri arasında apaçiler ilk sırayı alır. apaçiler bugünkü arizona ve new mexico bölgesinde, mogollon ve sierra madre dağ silsileleri başta olmak üzere çorak ve dağlık arazilerde yaşıyorlardı.
yüzyıllar boyunca güneydeki ispanyol kökenli meksikalılarla savaşmışlar, bu savaşlar sırasında da iyice sert, acımasız ve vahşi tabiatlı bir karakter geliştirmişlerdi. meksikalılar apaçileri gördükleri yerde sorgusuz sualsiz öldürüyor, çocuklarını kaçırıp köle olarak kullanıyordu. buna karşılık da apaçiler sık sık meksika'ya yağma baskınları düzenliyordu. bu karşılıklı güç dengesi kuzeyden avrupalıların yaklaşması ile değişmeye başladı.
1860 yılından itibaren siular, cheyenneler, comancheler ve kiowalar gibi büyük kızılderili ulusları beyazlarla savaşarak topraklarını kaybetmeye başladı. beyazlar apaçileri bütün kızılderililer arasında en vahşi ve en tehlikeli ulus olarak görüyordu.

bir apaçi atasözü der ki;

"düşmanımı cesur ve kuvvetli yap eger ölürsem utanç duymayayım"Aslında apache dediğimiz toplum budur.Fakat gelin görün ki
sokak dilinde yaygın olan 'apaçi' kelimesi şu demek:

ayakta boğazlı puma ,üstte çakma diesel t shirt ,künye dışarda.saçlara jöle ve limon karışımı ile doksan derece eğim verilmiş.bir eli ile malbora sıgarasını çevirmekte, bol takılı diğer eli düşük bel imitasyon levis kotu düzeltmekle meşgul.marka özentiliği ve karakter yoksunluğunu aynı potada eritmiş.kız gördümü gözü denen ,delikanlı ayakları ile metroseksüellik arasında git geller yaşayan ,sosyal kimliğini belirleyememiş insanlara verilen lakap..

Hatta bu dizilerimize de yansımış.Çocuklar Duymasın'daki Havuç'un Apaçi Dansına Ne Demeli:)
Ahah:)


Apaçi Olmak İçin En Güzel Yaştayım.♥
O yüzden sabahlara kadar kudurmalıyım.
Gözlüğümü takmalıyım.Saçlarımı savurmalıyım.
Oh yeaaahh :D
 
             

2 yorum:

Son Kraliçe dedi ki...

apaci kelimesi bile cok itici geliyor anasini satayim :D

pelincik dedi ki...

Aynen Son Kraliçe.
Ne o öyle apaçi.Apaache .D

Yorum Gönder